Twitter Facebook Vimeo Flickr
Domů » Anime » Akatsuki mráčky

Akatsuki mráčky

Akatsuki pláště vidíme všude. Smutné však je, že ať už jsou vyrobené doma, ušité na zakázku či levně nakoupené na Ebayi, vysoké procento z nich má zcela špatně zkonstruované to nejpodstatnější, co činí Akatsuki plášť Akatsuki pláštěm – charakteristické červené mráčky.

V tomto tutoriálu se tedy sice nedozvíte, jakými prostředky našít či nalepit mráčky na plášť, ale dozvíte něco o tom, jak mají mráčky vypadat a jak mají být umístěny, což je krok, který je třeba rozplánovat ještě před samotnou aplikací mráčků na plášť.

Důležité je si v první řadě uvědomit, že mráčky na Akatsuki pláštích sice nejsou vždy stejné a jejich pozice, velikost, tvar,  i počet se mohou měnit, ale že existují základní pravidla, která jsou neměnná. Jako příklad může sloužit následující “základní plán”, který vychází především ze Zetsuova pláště (ale lze aplikovat i na některé další Akatsuki členy):

Rozvrh Zetsuova Akatsuki pláště

Obrázek 1

Obrázek 1. Vyobrazené mráčky si můžete stáhnout zde ve vektorovém formátu (EPS) k volnému použití při tvorbě vlastních Akatsuki plášťů a věcí s Akatsuki motivem.

Nyní si rozebereme postupně jednotlivé vlastnosti mráčků.

Tvar mráčků:

Tvary mráčků jsou velice různé, některé se objevují velmi často (na nichž je založena tato šablona a mráčky, které zde najdete ke stažení ve vektorech), některé zřídka. Všechny mráčky však mají systém – jednu stranu do špičky, druhou zaoblenou. Pokud tento systém zachováte, klidně si vymyslete vlastní tvar co do počtu a rozmístění vlnek, protože jak ukazuje následující obrázek, tvary jednotlivých mráčků se mění. V různých scénách se na jedné postavě objevují jinak tvarované mráčky:

Obrázek 2

Obrázek 2

Obrázek 2. Mráčky Sasukeho “Taka” Akatsuki pláště vystřižené z různých scén ze seriálu Naruto: Shippuden, jak z Anime, tak z mangy. Vlevo nahoře je seskupení mráčků z přední strany pláště, vlevo nahoře zezadu a vpravo a vlevo dole jsou mráčky ze stran pláště. Všimněte si, že tvary mráčků se mohou někdy i drasticky lišit.

chyby2_lq-591x1024

Obrázek 3

Obrázek 3. Chybný mráček na Akatsuki plášti… takhle ne!

Čeho se vyvarovat: Mráček se dvěma špičkami

Žádný Akatsuki mráček nikdy neměl a nemá dvě špičky. VŽDY má jen jednu špičku a druhý konec zaoblený.

Zajímavost:

Na Internetu koluje jakýsi návod, který zobrazuje dvoj-špičatý mráček, a možná právě díky němu se objevují i na Akatsuki pláštích. Je možné, že původem je špatně pochopený mráček v jedné kapitole mangy, kdy byl stranový mráček na Sasukeho Taka plášti nakreslen chybně (obráceně). Byla to nicméně opravdu chyba, protože v rámci dané scény se v jiných obrázcích tento mráček objevoval už normálně (ano, i autor dělá chyby, viz obr. 4) :)).

chyby4_lq

Obrázek 4

Obrázek 4. Sasuke v jedné scéně v manze, kde má chybně nakreslené zakončení mráčku na levé straně pláště. Z této scény možná vznikl chybný “návod”, který koluje po Internetu a který zobrazuje špatný mráček s dvěma špičatými konci.

Počet mráčků:

Počet mráčků se různí, zpravidla někteří členové nosí plášť s pěti mráčky (Zetsu, Sasori, Kisame, viz obr. 1), zatímco jiní se čtyřmi (Tobi, Painové, Konan, Deidara, Hidan, Kakuzu, Orochimaru, tým Taka). Itachi má někdy s pěti (původní série), někdy se čtyřmi (Shippuden, PS3 Storm série). Není to však konzistentní, očividně si pláště převlékají :)

Obrázek 5

Obrázek 5

Obrázek 5. Rozplánování Akatsuki pláště, který nosí Itachi v pozdějších dílech Naruta. Narozdíl od Zetsua na obr. 1 má mráčky pouze 4.

Směr mráčků:

Mráčky směřují vždy systematicky: přední a stranové mráčky směřují špičkou doprava (pohledem nositele), zádový mráček směřuje obráceně, ale protože je vzadu, směřuje též špičkou doprava (viz obr. 1, 5). Tohle je častá chyba i na pláštích z “Ebaye” (rozumějte laciných plášťů z HongKongu, ale dají se sehnat též v ČR např. na Mangashopu!), čili pozor na to – tyto levné pláště se totiž dají sehnat i dobré, takže záleží na tom, které přesně kupujete :)

Obrázek 6

Obrázek 6

Obrázek 6. Častá chyba na Akatsuki pláštích: předový mráček má směřovat špičkou doprava (směrem nositele), ale směřuje špičkou doleva, a/nebo je naopak převrácený mráček zádový. Takhle také ne! (Stranové mráčky naštěstí bývají ve většině případů obrácené správně.)

Pozice mráčků:

Co se týče pozice mráčků, obrázky 1, 5 a 7  ji docela obsahují. Přední mráček je plus mínus na břiše, stranové mráčky dole a mění se v podstatě pouze pozice zádového mráčku. V případě čtyř mráčků je uprostřed zad, nebo, v některých případech (jako jsou Taka pláště, viz obr. 8) je posunutý k pravé ruce. V případě pěti mráčků je též odsunutý mírně doprava, aby se pod levou ruku vešel pátý mráček (obr. 1).

Obrázek 7

Obrázek 7

Obrázek 7. Rozložení mráčků na různých Akatsuki pláštích bývá velmi podobné, srv. obr. 1 a 5.

Obrázek 8

Obrázek 8

Obrázek 8. Sasuke ze hry Ultimate Ninja Storm 3 (PS3, XBox, PC), na jehož bázi je postaveno rozplánování mráčků z obr. 7. Od doby, kdy vyšly skoro všechny Akatsuki postavy snad kromě Zetsua v těchto hrách, lze je používat jako velmi dobrou referenci pro tvar a rozmístění mráčků při tvorbě cosplaye!

chyby3_lq

Obrázek 9

Obrázek 9. Chybné rozložení mráčků na Akatsuki plášti… dva mráčky na straně ne! Ledaže…. viz box Zajímavost 2.

Zajímavost 2:

Častou chybou jsou dva identické mráčky na levé straně pláště. To pochází pravděpodobně z prvního dílu mangy, ve kterém se Akatsuki objevili (Itachi a Kisame – kapitola 141). Autor tam sám ještě neměl jasno, jak mají Akatsuki pláště vypadat a jejich systém ustálil až později (později už se dva mráčky pod sebou v tomto stylu nikde nevyskytují; viz obr. 10). Technicky vzato tedy podobné rozložení není “uplně špatně”, pokud se rozhodnete cosplayit Itachiho nebo Kisameho z původního Naruta. Nicméně, jelikož v tom nebyl systém, autor si na každém obrázku kreslil mráčky, jak se mu zachtělo, bylo jich mnoho, končily i useknuté na spodní hraně pláště a šly i přes rukávy. Později byly ustáleny do podoby, o které je tento tutoriál.

Obrázek 10

Obrázek 10

Obrázek 10. Koláž obrázků z 141. dílu mangy, ve kterém akatsuki mráčky ještě nebyly vůbec konzistentní. Bohužel nejen česká, ale i celosvětová cosplay scéna se těmto nákresům velmi podobá… :) Doufejme, že tento tutoriál to alespoň trochu změní ;)

Shrnutí:

Co se mění:

Tvar mráčků: počet vlnek
Počet mráčků (4-5)

Obecná (neměnná) pravidla:

Tvar mráčků: z jedné strany oblý, z druhé špičatý
Směr mráčků: Všechny mráčky mají špičku směrem doprava (z pohledu nositele). Platí to též pro zádový mráček, ale protože je na zádech, je jako jediný obráceně oproti ostatním mráčkům.
Pozice mráčků: Mění se v závislosti na počtu mráčků (4-5), ale v rámci daného počtu mráčků je víceméně neměnná

Hesla: Akatsuki mráčky, tvar, pozice, počet, směr, vektory

Akatsuki pláště vidíme všude. Smutné však je, že ať už jsou vyrobené doma, ušité na zakázku či levně nakoupené na Ebayi, vysoké procento z nich má zcela špatně zkonstruované to nejpodstatnější, co činí Akatsuki plášť Akatsuki pláštěm - charakteristické červené mráčky. V tomto tutoriálu se tedy sice nedozvíte, jakými prostředky našít či nalepit mráčky na plášť, ale dozvíte něco o tom, jak mají mráčky vypadat a jak mají být umístěny, což je krok, který je třeba rozplánovat ještě před samotnou aplikací mráčků na plášť. Důležité je si v první řadě uvědomit, že mráčky na Akatsuki pláštích sice nejsou vždy stejné a jejich pozice, velikost, tvar,  i počet se mohou měnit, ale že existují základní pravidla, která jsou neměnná. Jako příklad může sloužit následující "základní plán", který vychází především ze Zetsuova pláště (ale lze aplikovat i na některé další Akatsuki členy):

Rozvrh Zetsuova Akatsuki pláště

Obrázek 1

Obrázek 1. Vyobrazené mráčky si můžete stáhnout zde ve vektorovém formátu (EPS) k volnému použití při tvorbě vlastních Akatsuki plášťů a věcí s Akatsuki motivem.

Nyní si rozebereme postupně jednotlivé vlastnosti mráčků.

Tvar mráčků:

Tvary mráčků jsou velice různé, některé se objevují velmi často (na nichž je založena tato šablona a mráčky, které zde najdete ke stažení ve vektorech), některé zřídka. Všechny mráčky však mají systém - jednu stranu do špičky, druhou zaoblenou. Pokud tento systém zachováte, klidně si vymyslete vlastní tvar co do počtu a rozmístění vlnek, protože jak ukazuje následující obrázek, tvary jednotlivých mráčků se mění. V různých scénách se na jedné postavě objevují jinak tvarované mráčky:

Obrázek 2

Obrázek 2

Obrázek 2. Mráčky Sasukeho "Taka" Akatsuki pláště vystřižené z různých scén ze seriálu Naruto: Shippuden, jak z Anime, tak z mangy. Vlevo nahoře je seskupení mráčků z přední strany pláště, vlevo nahoře zezadu a vpravo a vlevo dole jsou mráčky ze stran pláště. Všimněte si, že tvary mráčků se mohou někdy i drasticky lišit.

chyby2_lq-591x1024

Obrázek 3

Obrázek 3. Chybný mráček na Akatsuki plášti... takhle ne!

Čeho se vyvarovat: Mráček se dvěma špičkami Žádný Akatsuki mráček nikdy neměl a nemá dvě špičky. VŽDY má jen jednu špičku a druhý konec zaoblený.

Zajímavost: Na Internetu koluje jakýsi návod, který zobrazuje dvoj-špičatý mráček, a možná právě díky němu se objevují i na Akatsuki pláštích. Je možné, že původem je špatně pochopený mráček v jedné kapitole mangy, kdy byl stranový mráček na Sasukeho Taka plášti nakreslen chybně (obráceně). Byla to nicméně opravdu chyba, protože v rámci dané scény se v jiných obrázcích tento mráček objevoval už normálně (ano, i autor dělá chyby, viz obr. 4)…

Cosplaymetr

Náročnost - 1.5
Informace - 5.8

3.7

4

About Akela Taka

Cosplayerka se zaměřením na postavy od Square Enixu, fanda Disney a Kingdom Hearts, dlouholetá trenérka Pokémonů, ilustrátorka, furry, vědkyně, geek a gamer.