Twitter Facebook Vimeo Flickr
Domů » Blog » Steampunk pro začátečníky 2

Steampunk pro začátečníky 2

Steampunk ve filmu

Za první variace na filmovou steampunkovou tvorbu by se za jistých okolností daly považovat různé adaptace děl Julese Vernea. Rozhodně jich nebylo málo a mnohé obsahují velké množství steampunkových prvků. Filmová tvorba má u nás poměrně stabilní základnu a ne nadarmo jsou filmy českých režisérů v tomto žánru celosvětově uznávány. Nutno je zmínit filmy Karla Zemana: Vynález zkázy (1958), Baron Prášil, Ukradená vzducholoď, Na kometě.

Není divu, že Zeman bývá zpětně často označován za zakladatele filmového steampunku. Na dobu, v níž ještě filmový průmysl nedisponoval dokonalými technologiemi k zachycení obrazu a zvuku, jsou Zemanovy filmy velice pokrokové a nadčasové a to nejen materiály, které v té době používal.

K Verneovským verzím ve filmu se vrátil v roce 1978 i Ludvík Ráža s Tajemstvím Ocelového města. Nicméně za pozornost jistě stojí především film Adéla ještě nevečeřela z dílny Oldřicha Lipského, kde jsou patrné i jiné retrofuturistické vlivy.

159317536_361341

Tajemství ocelového města

adela-2

Adéla ještě nevečeřela

aventures-fantastiques-04

Vynález zkázy

NSMo2uVb4eYxDPeQ

Jack a mechanické srdce

howls_moving_castle_artwork_prop_10

Zámek v oblacích

Steamboy.full.191480

Anime Steamboy

Názornou ukázkou toho, čím by měl steampunk být, je anime film Steamboy. Tento vědecko-fantastický film s mladým vynálezcem v hlavní roli se odehrává v prostředí viktoriánské Anglie. Mezi mangami můžeme zmínit i Steam Detectives od Kia Asamiya. Našlo by se mnoho dalších příkladů, protože japoncům není steampunk vůbec cizí, takže ho můžeme vidět i u jiných anime a přirozeně se objevuje i v manze. Dalším japonským filmem se steampunkovými prvky je například Miazakiho pojetí knihy Howl’s Moving Castle. Objevují se také tzv. “americké mangy” jako například kreslená podoba knih od Gail Carriger nebo Hollow Fields od Madeleine Roscy.

MangaSoulless

Gail Carriger – Soulless

HollowFields

Hollow Fields – Madeleine Rosca

SteamDetectives

Steam Detectives – Kia Asamiya

Za méně známý ale velice výrazný film by se dal považovat The Mysterious Geographical Explorations of Jasper Morello – krátkometrážní animovaný snímek s pochmurnou, temnou atmosférou. Nejen steampunkem se také inspiroval snímek Hugo a jeho velký objev. Pokračovat můžeme filmem The City of Lost Children (Město ztracených dětí) z roku 1995 a dalo by se najít poměrně hodně příkladů i pokud nebudeme počítač Wellsovy a Vernovy adaptace knih. V neposlední době vznikly také digitálně animované filmy, které se nebojí zakousnout přímo do steampunkové látky a zpracovat ji pro širší veřejnost jako muzikál Jack a mechanické srdce nebo Škatuláci (The Boxtrolls).

Americkou filmovou verzí tohoto subžánru je tzv. western steampunk, který je dobře demonstrován ve filmu Wild Wild West. Američané, kteří neprožívali 19. století jako lidé v Evropě, využili své alternativní verze Divokého západu.

17073_2

Jasper Morello – scéna z filmu

1357731352

Město ztracených dětí

The-Boxtrolls1

Škatuláci (The boxtrolls)

V dalších uvedených věcech nalezneme spíše steampunkové inspirace, které s tímto žánrem jen okrajově koketují.

Asi těžko budeme dnes označovat za steampunk Čaroděje ze země Oz od F. L. Bauma, ačkoliv se v něm jeho prvky objevují. Tato populární kniha se dočkala i mnoha přepracování (mnohé verze obsahují opravdu i více steampunku než jen postavu Plecháče) a zajímavý je také krátký film Heartless. Stejně tak bychom mohli pokračovat u dalších děl, která se stylem pouze inspirují nebo přebírají některé jeho propriety.

Steampunk je styl, který nabývá na popularitě a tak se objevuje i tam, kde byste ho nečekali. Setkáte se s ním okrajově například v Prattchetově Zeměploše (kromě nového dílu Raising Steam, který by měl být steampunkový o poznání víc), filmech Hellboy 2: Zlatá armáda, Van Hellsing, Sherlock Holmes, nejnovější Tři mušketýři atd.

steam-engines-of-oz1

Čaroděj ze země Oz – komics

p-5524-1318154467

Tři mušketýři

HellBoy 2 Caratula

Hellboy: Zlatá armáda

Steampunk je velmi variabilní žánr a jako u každého díla je třeba jeho zařazení posuzovat individuálně.

V příštím dílu si řekneme něco o steampunku v subkultuře a cosplayi…

Petra Slováková

About Petra Slováková

Steampunková popularizátorka, ilustrátorka, příležitostná šperkařka a návrhářka s velkým nadšením pro steampunkové kostýmy.

Podobné příspěvky