Twitter Facebook Vimeo Flickr
Domů » Blog » Barvení čajem

Barvení čajem

Představte si tu situaci, ať už jste cosplayer či módní nadšenec: ten kostým/outfit je úžasný! A ta halenka/šaty/sukně/kalhoty/tkaničky – doplňte ještě lepší! Ale… co je to za barvu…? Béžová? Pudrovo-hnědá? Spíše okrová? Cože? A jak na TENHLE odstín jako máte v obchodě narazit, když to navíc chcete z určitého druhu látky? To si to jako máte vyrobit sami?

No… koneckonců proč si ten odstín nenamíchat sami, že ano. Není to dokonce ani žádná vysoká alchymie.

Dámy a pánové, představuji vám barvení čajem! 100% přírodní, nestojí vás vaši ledvinu a prvorozeného syna a dokonce zanechá vaši kuchyni (vcelku) čistou!

Co je k tomu potřeba?

Čaj, samozřejmě. Nejlepší jsou sáčky a (pro vaši peněženku příjemná zpráva) stačí ty nejlevnější, které v obchodě najdete. Podle barvy si vyberte druh – pokud vám jde o hnědý/béžový odstín, volte čaj černý. Ještě můžete vyzkoušet různé bylinné čaje, třeba ibišek nebo mátu, barva je světlá a spíše do zelena, ale občas se hodí přesně takový odstín. Fantazii se opravdu meze nekladou.

Hrnec – velikost volte přiměřenou.

Vodu.

Látku. Zde se trochu zastavím. Čajem se nejlépe barví přírodní vlákna, žádná umělina. Bavlna je prvotní volba, takže když si vybíráte látku, hleďte na obsah bavlny – čím větší je procento, tím lépe vám čaj chytne. Osobně jsem zkoušela barvit i takové libůstky, jako je satén nebo polyesterový šifon – satén se ještě dokázal trochu zabarvit, a co se týče jakýchkoliv polyesterových látek – zde bych řekla, že pokud máte hodně agresivní čaj a vaše obětina je dostatečná, tak možná, MOŽNÁ, to chytne. Ale spíše ne.

Co se týče barvy látky – nemusíte se omezovat jen na bílou. Můžete použít barvičky, vzory, v podstatě cokoli chcete, aby to mělo určitý starodávný nádech.

Koneckonců nemusíte barvit jen látku, stejný postup platí i pro bavlněnou krajku, provázky apod. Jen upozorňuji, jestli barvíte už ušitý kus oblečení – ty nitě vám nemusí chytnout (hlavně pokud jsou z polyesteru jako asi 99% prodávaných nití), tak abyste s tím počítali.

Takže, teď už můžeme barvit.

1. Nejprve namočte látku do vlažné vody a jakmile bude čas barvit, tak ji pořádně vyždímejte. Tento krok jsme přidala, protože mi přijde, že když je látka předem namočená, tak přijímá barvivo lépe a ve finále nebudete mít batikovanou látku.

2. Dále přidejte vodu do hrnce a přiveďte ji k varu. Co se týče odpovědi na otázku „kolik vody?“, tady funguje jednoduchá matematika. Na jeden metr látky standardní šířky (150 cm) dávám okometricky něco okolo litru a půl – když se jedná o lehkou bavlnu. Takže čím větší gramáž látka má, tím více vody budete potřebovat. Pamatujte, vždycky můžete vodu přidat.

3. Jakmile se voda vaří, je čas přidat čaj. Nejběžněji používám 8 sáčků na jeden litr a barvu látky upravuji časem, který setrvá v lázni. Pokud ale už předem víte, že chcete spíše světlejší odstín, klidně dejte jen 4 – 6 sáčků. Když to ale chcete pořádně roztočit, 10 – 12 sáčků je taky možnost. Tady ovšem varuji před možností batiky. Tahle část volá po mnoha experimentech!

Někdo sáčky vyndává po dvou minutách, někdo je nechává ve vodě. Já osobně je nechám vylouhovat tak 5 – 15 minut, ukazatel je odstín vody v hrnci.

odstiny

1

Odstíny čaje podle počtu sáčků na litr: a) šest, b) osm, c) dvanáct.

4. Teď přidáme vyždímanou látku, vypneme sporák a pravidelně látku mícháme. Nastavte oko, teď přišla ta nejdůležitější část – vychytat správný okamžik vyndání látky z hrnce. Pamatujte – barva látky, která je mokrá, je vždy tmavší, než jaká bude až uschne. A to třeba až o tři/čtyři odstíny. Vždycky můžete kousek látky (třeba rožek) vyndat, vytasit fén, vysušit a uvidíte, jak by vaše látka vypadala, kdybyste ji teď vyndali.

5. Takže, v podstatě teď už to máte celé za sebou, gratulace! Látku jen stačí několikrát vyprat ve studené vodě, dokud není zcela zbavena přebytečného čaje a pak nechat sušit.

6. Pro dosažení lepšího výsledku a prodloužení ´životnosti´ barvy doporučuji po vyndání látky z čaje použít směs octa a vody (v poměru 1 : 2) na promytí. Je možno přidat ještě čajovou lžičku soli. Výsledná barva látky je asi o odstín tmavší, než v případě pouhého vymytí studenou vodou.

ukazka

2

Ukázkovník aneb jaké odstíny si můžete namíchat.

Číslování se odvíjí podle času setrvání v lázni: 1 – 15 min, 2 – 30 min, 3 – 45 min, 4 – 60 min. Písmena jsou volena dle počtu sáčků na litr: a – šest, b – osm, c – dvanáct.

Nezaručuji vám, že dostanete přesně stejné odstíny, když budete následovat tento tutoriál, ukázkovník berte spíše jako ilustraci škály odstínů, kterých můžete doshnout.

Časem vám látka vybledne, ale klidně ji můžete ‘načajovat’ znovu, a to dokonce několikrát. Důležité je ale uvědomit si jednu věc – čaj je slabá kyselina, takže každým novým barvením látku oslabujete a třeba po desátém barvení může být kousek oblečení z vaší látky unaven natolik, že se začne trhat. Všeho s mírou!

Příklad barvení: korzet (50% bavlna, 50% polyester) namočen v čaji 30 minut, 8 sáčků na litr.

korzet

3

Doufám, že vám tento tutorial pomohl na vaší výrobní cestě a pokud se rozhodnete něco obarvit, držím vám palce, ať vychytáte ten správný odstín!

Hesla: barvení, látka, čaj

Představte si tu situaci, ať už jste cosplayer či módní nadšenec: ten kostým/outfit je úžasný! A ta halenka/šaty/sukně/kalhoty/tkaničky - doplňte ještě lepší! Ale… co je to za barvu…? Béžová? Pudrovo-hnědá? Spíše okrová? Cože? A jak na TENHLE odstín jako máte v obchodě narazit, když to navíc chcete z určitého druhu látky? To si to jako máte vyrobit sami? No… koneckonců proč si ten odstín nenamíchat sami, že ano. Není to dokonce ani žádná vysoká alchymie. Dámy a pánové, představuji vám barvení čajem! 100% přírodní, nestojí vás vaši ledvinu a prvorozeného syna a dokonce zanechá vaši kuchyni (vcelku) čistou!

Co je k tomu potřeba? Čaj, samozřejmě. Nejlepší jsou sáčky a (pro vaši peněženku příjemná zpráva) stačí ty nejlevnější, které v obchodě najdete. Podle barvy si vyberte druh – pokud vám jde o hnědý/béžový odstín, volte čaj černý. Ještě můžete vyzkoušet různé bylinné čaje, třeba ibišek nebo mátu, barva je světlá a spíše do zelena, ale občas se hodí přesně takový odstín. Fantazii se opravdu meze nekladou. Hrnec – velikost volte přiměřenou. Vodu. Látku. Zde se trochu zastavím. Čajem se nejlépe barví přírodní vlákna, žádná umělina. Bavlna je prvotní volba, takže když si vybíráte látku, hleďte na obsah bavlny – čím větší je procento, tím lépe vám čaj chytne. Osobně jsem zkoušela barvit i takové libůstky, jako je satén nebo polyesterový šifon – satén se ještě dokázal trochu zabarvit, a co se týče jakýchkoliv polyesterových látek – zde bych řekla, že pokud máte hodně agresivní čaj a vaše obětina je dostatečná, tak možná, MOŽNÁ, to chytne. Ale spíše ne. Co se týče barvy látky – nemusíte se omezovat jen na bílou. Můžete použít barvičky, vzory, v podstatě cokoli chcete, aby to mělo určitý starodávný nádech. Koneckonců nemusíte barvit jen látku, stejný postup platí i pro bavlněnou krajku, provázky apod. Jen upozorňuji, jestli barvíte už ušitý kus oblečení – ty nitě vám nemusí chytnout (hlavně pokud jsou z polyesteru jako asi 99% prodávaných nití), tak abyste s tím počítali.

Takže, teď už můžeme barvit. 1. Nejprve namočte látku do vlažné vody a jakmile bude čas barvit, tak ji pořádně vyždímejte. Tento krok jsme přidala, protože mi přijde, že když je látka předem namočená, tak přijímá barvivo lépe a ve finále nebudete mít batikovanou látku. 2. Dále přidejte vodu do hrnce a přiveďte ji k varu. Co se týče odpovědi na otázku „kolik vody?“, tady funguje jednoduchá matematika. Na jeden metr látky standardní šířky (150 cm) dávám okometricky něco okolo litru a půl – když se jedná o lehkou bavlnu. Takže čím větší gramáž látka má, tím více vody budete potřebovat. Pamatujte, vždycky můžete vodu přidat. 3. Jakmile se voda vaří, je čas přidat čaj. Nejběžněji používám 8 sáčků na jeden litr a barvu látky upravuji časem, který setrvá v lázni. Pokud ale už předem víte, že chcete spíše světlejší odstín, klidně dejte jen 4 - 6 sáčků. Když to ale chcete pořádně roztočit, 10 – 12 sáčků je taky možnost. Tady ovšem varuji před možností batiky. Tahle část volá po…

Cosplaymetr

Náročnost & Informace - 2

2

2
Reina

About Reina

Návrhářa kostýmů, lolita a Harajuku módních kousků na plný úvazek. Šije, píše povídky, kreslí komixy, cestuje po akcích a celkově se snaží o propagaci Harajuku módy.