Twitter Facebook Vimeo Flickr
Domů » Blog » “Kovový” opasek – tutorial

“Kovový” opasek – tutorial

Výroba takovéhoto opasku není nic náročného – ať už fyzicky, časově, nebo finančně. Vycházíme z nejlevnějších a nejdostupnějších materiálů. Musíme však myslet i na praktičnost při nošení a životnost.

Základní surovinou může být jakýkoliv tenký pěnový materiál.
Craft foam, EVA foam, moosgumi… Já však volila nejlevnější variantu – karimatku.

 • Změříme obvod pasu a vystřihneme z karimatky požadovaný tvar.
  Můj opasek je složený z jednotlivých částí (čtverců). Není nutné stříhat části jednotlivě, tento efekt vytvoříme později a budeme mít 100% jistotu, že se nám pásek nerozpadne.
 • Můj pásek není nijak speciálně tvarovaný, ale pokud potřebujete karimatku nějakým způsobem tvarovat, se dá rozehřát podobně jako craft foam. Má ale mnohem nižší teplotu tání, takže se velmi rychle zdeformuje! Podle druhu karimatky ji lze zahřát horkovzdušnou pistolí či obyčejným fénem na vlasy.
 • Na zdobení jsem použila barvu na sklo v tubě – stříbrnou konturu. Každou část olemujeme zvlášť, opasek tak vypadá jako složený z mnoha čtverců.
  Nezapomeňte barvu nanést hlavně z vrchu a zespoda na ustřižené okraje!
  Na snímku můžete vidět drsný povrch karimatky. Při nákupu karimatky je důležité vybírat jak podle tloušťky, tak i podle povrchu.
Pásek-2
 • Na řadě je barvení! Nejpohodlnější a nejspolehlivější formou je sprej.
  Hledejte takový, který drží na plastech. Schnutí může trvat i několik hodin.
 • Ke zdobení jsem opět použila barvu na sklo v tubě a kamínky. Ty se sají sehnat v různých papírnictvích a obchodech pro umělce, nebo je můžeme odlít z pryskyřice. Lepíme je chemoprenem či vteřinovým lepidlem.
 • Povrch opasku potřeme tenkou vrstvou pryskyřice. Dobrou zkušenost mám i s levnějším lepidlem na puzzle. Zajistíme tak hladký, pevný povrch a barvy se nebudou odloupávat.
 • Nesmíme zapomenout na zapínání! Na oba konce opasku nalepíme (z vnitřní strany) kousek koženky tak, aby na jednou konci přesahovala okraj pásku. Na oba kousky přišijeme patentky. Zapínání tak není vůbec vidět.
Pásek-1

Pásek je hotový! Pokud s ním vyrážíte na akci, doporučuji přibalit chemoprén s sebou. Kamínky se velmi rády zachytávají za oblečení, tašku apod!

Hesla: stříhání, natírání, lepení, Craft foam, EVA foam, moosgumi, karimatka, barva na sklo, sprej, pryskyřice

Výroba takovéhoto opasku není nic náročného - ať už fyzicky, časově, nebo finančně. Vycházíme z nejlevnějších a nejdostupnějších materiálů. Musíme však myslet i na praktičnost při nošení a životnost. Základní surovinou může být jakýkoliv tenký pěnový materiál. Craft foam, EVA foam, moosgumi... Já však volila nejlevnější variantu - karimatku.

Změříme obvod pasu a vystřihneme z karimatky požadovaný tvar. Můj opasek je složený z jednotlivých částí (čtverců). Není nutné stříhat části jednotlivě, tento efekt vytvoříme později a budeme mít 100% jistotu, že se nám pásek nerozpadne. Můj pásek není nijak speciálně tvarovaný, ale pokud potřebujete karimatku nějakým způsobem tvarovat, se dá rozehřát podobně jako craft foam. Má ale mnohem nižší teplotu tání, takže se velmi rychle zdeformuje! Podle druhu karimatky ji lze zahřát horkovzdušnou pistolí či obyčejným fénem na vlasy. Na zdobení jsem použila barvu na sklo v tubě - stříbrnou konturu. Každou část olemujeme zvlášť, opasek tak vypadá jako složený z mnoha čtverců. Nezapomeňte barvu nanést hlavně z vrchu a zespoda na ustřižené okraje! Na snímku můžete vidět drsný povrch karimatky. Při nákupu karimatky je důležité vybírat jak podle tloušťky, tak i podle povrchu.

Pásek-2

Na řadě je barvení! Nejpohodlnější a nejspolehlivější formou je sprej. Hledejte takový, který drží na plastech. Schnutí může trvat i několik hodin. Ke zdobení jsem opět použila barvu na sklo v tubě a kamínky. Ty se sají sehnat v různých papírnictvích a obchodech pro umělce, nebo je můžeme odlít z pryskyřice. Lepíme je chemoprenem či vteřinovým lepidlem. Povrch opasku potřeme tenkou vrstvou pryskyřice. Dobrou zkušenost mám i s levnějším lepidlem na puzzle. Zajistíme tak hladký, pevný povrch a barvy se nebudou odloupávat. Nesmíme zapomenout na zapínání! Na oba konce opasku nalepíme (z vnitřní strany) kousek koženky tak, aby na jednou konci přesahovala okraj pásku. Na oba kousky přišijeme patentky. Zapínání tak není vůbec vidět.

Pásek-1

Pásek je hotový! Pokud s ním vyrážíte na akci, doporučuji přibalit chemoprén s sebou. Kamínky se velmi rády zachytávají za oblečení, tašku apod! Hesla: stříhání, natírání, lepení, Craft foam, EVA foam, moosgumi, karimatka, barva na sklo, sprej, pryskyřice

Cosplaymetr

Náročnost & informace - 3.5

3.5

4
Juriet

About Juriet

Věčně optimistická cosplayerka a tvrdohlavá hráčka videoher.

Podobné příspěvky