Twitter Facebook Vimeo Flickr
Domů » Blog » Bloomers tutorial

Bloomers tutorial

Bloomers jsou vcelku nedoceněný kousek oblečení, ale já osobně na ně nedám dopustit. Dají se využít jak v Harajuku módě obecně, tak i kdejaký cosplayerský nadšenec je ocení – jako spodní vrstva pod nadýchanou sukní jsou (obzvláště je-li větrno) k nezaplacení. A oproti klasickým kraťáskům jsou roztomilé.

Další velké plus bloomers je ten fakt, že si je můžete ozdobit dle libosti, fantazii se opravdu meze nekladou.

Než se ale pustíte do nadšeného stříhání a šití, vytaste metr a budete se měřit. Na papírek si poznamenejte tyto míry:

 • Pas
 • Boky
 • Požadovaná délka – zde měřte po vnitřní straně stehen, tedy délku nohavičky
 • Výška sedu. Jak to číslo zjistit? Kolem pasu si omotejte provázek, posaďte se např. na židli bez polstrování. Jde vám o vzdálenost mezi sedadlem židle a provázkem okolo vašeho pasu.

Teď vytáhněte střihový papír a jde se kreslit! Bloomers se budou skládat ze tří dílů látky – dvakrát nohavička a jeden pruh na pásek.

bloomers

1

Na levé straně střihu je zadní část bloomers (větší projmutí). Šipka ukazuje směr látky po ose, na to je potřeba si dávat pozor pokud vaše látka trochu pruží.

Teď k vysvětlení písmenek:

 • a – 3 – 5 cm, podle velikosti, u S nebo M většinou stačí 3 cm
 • b – obvod boků vydělený osmi a vynásobený třemi
 • c – to samé co nahoře, jen přidejte 5 – 10 cm
 • d – výška sedu
 • e – 1/8 obvodu boků + 3 – 5 cm
 • f – 7 – 10 cm
 • g – vnitřní délku nohavičky (prosím kreslit opravdu od té čáry)
 • h – dle libosti, já obvykle pracuji se třemi centimetry, ale tuto míru vůbec nemusíte brát v potaz, jde pouze o to, jak moc nařasené chcete nohavičky

Co se týče pásku tak jednoduchá matematika: (b-f) + (c-e) a výsledek dělen dvěma. Pro kontrolu – okometricky byste měli získat délku rovnající se zhruba dvojnásobnému obvodu vašeho pasu. Pás látky, který stříháte by měl mít výšku minimálně [(2 x požadovaná výška pásku) + 2 cm na záložky]

 

Výsledek na papíře by měl vypadat přibližně takto:

DSCN4992

2

Všechno sedí a vypadá přesně tak, jak by mělo? Skvělé, pojďme dál!

Takže teď už můžeme nadšeně špendlit a stříhat, švové přídavky stačí 1 – 1,5 cm. Poznámka pod čarou – označte si přední a zadní část dílu, jinak se je potom deset minut budete snažit odlišit stejně jako já.

A teď šijeme!

 1. Nejprve sešijeme nohavičky k sobě.
 2. Teď jednotlivé díly potřebujeme sešít k sobě (látky jsou lícem k sobě).
1

3

A teď přichází zlatý hřeb celého šití – vezměte všechnu krajku, co máte doma a našijte to na nohavičky rokoko-style! Dobře, nic se nesmí přehánět, ale na spodním okraji máte povolení se vyřádit (nikdy nevíte, jak silný bude vítr, když na sobě budete mít bloomers – čím silnější, tím více krajek a zdobení bude vidět, dejte si záležet). Tento krok můžete v podstatě udělat ještě před tím, než díly přišijete k sobě, to už záleží na vás.

Na zábavnou část navážeme dobrodružnou částí – budeme přidávat gumu do nohaviček.  Znovu popadněte metr a změřte obvod stehna v místě, kde chcete, aby guma seděla.

Teď máte dvě možnosti přišití gumy – jedna vyžaduje šikmý proužek (a) a druhá dobře zvládnutý entlovací steh (b). V obou případech se bude guma přišívat na rubovou stranu nad krajku a veškeré zdobení nohaviček.

U šikmého proužku si nezapomeňte nechat malý otvor, kterým potom budete gumu provlékat (což já jsem samozřejmě neudělala…). Při využití entlu dbejte na to, že se vám nit nikde nezasekává, není příliš napnutá, naopak gumu držíte napnutou nafest a prošíváte ji přímo k látce.

4

4

guma

5

Téměř konec. Ještě nám chybí pásek.

Pásek přeložte napůl a sežehlete. Přídavky (ty přidané minimálně 2 cm) sežehlete směrem dovnitř. Teď přišpendlete takto sežehlený pásek k samotnému tělu bloomers a opatrně sešijte dohromady. Opět pamatujte na malý otvor, kterým budete provlékat gumu.

5

6

pasek

7

Teď se pořádně podívejte na své dílo. Všechny stehy řádně začištěny? Nikde žádné volné nitě? Gumy sedí?

Skvělé, vaše bloomersky jsou hotové, jděte slavit!

Hesla: šití, látka, krajka, guma, papír

Bloomers jsou vcelku nedoceněný kousek oblečení, ale já osobně na ně nedám dopustit. Dají se využít jak v Harajuku módě obecně, tak i kdejaký cosplayerský nadšenec je ocení – jako spodní vrstva pod nadýchanou sukní jsou (obzvláště je-li větrno) k nezaplacení. A oproti klasickým kraťáskům jsou roztomilé. Další velké plus bloomers je ten fakt, že si je můžete ozdobit dle libosti, fantazii se opravdu meze nekladou. Než se ale pustíte do nadšeného stříhání a šití, vytaste metr a budete se měřit. Na papírek si poznamenejte tyto míry: Pas Boky Požadovaná délka – zde měřte po vnitřní straně stehen, tedy délku nohavičky Výška sedu. Jak to číslo zjistit? Kolem pasu si omotejte provázek, posaďte se např. na židli bez polstrování. Jde vám o vzdálenost mezi sedadlem židle a provázkem okolo vašeho pasu. Teď vytáhněte střihový papír a jde se kreslit! Bloomers se budou skládat ze tří dílů látky – dvakrát nohavička a jeden pruh na pásek.

bloomers

1

Na levé straně střihu je zadní část bloomers (větší projmutí). Šipka ukazuje směr látky po ose, na to je potřeba si dávat pozor pokud vaše látka trochu pruží. Teď k vysvětlení písmenek: a – 3 - 5 cm, podle velikosti, u S nebo M většinou stačí 3 cm b – obvod boků vydělený osmi a vynásobený třemi c – to samé co nahoře, jen přidejte 5 – 10 cm d – výška sedu e – 1/8 obvodu boků + 3 - 5 cm f – 7 – 10 cm g – vnitřní délku nohavičky (prosím kreslit opravdu od té čáry) h – dle libosti, já obvykle pracuji se třemi centimetry, ale tuto míru vůbec nemusíte brát v potaz, jde pouze o to, jak moc nařasené chcete nohavičky Co se týče pásku tak jednoduchá matematika: (b-f) + (c-e) a výsledek dělen dvěma. Pro kontrolu – okometricky byste měli získat délku rovnající se zhruba dvojnásobnému obvodu vašeho pasu. Pás látky, který stříháte by měl mít výšku minimálně [(2 x požadovaná výška pásku) + 2 cm na záložky]   Výsledek na papíře by měl vypadat přibližně takto:

DSCN4992

2

Všechno sedí a vypadá přesně tak, jak by mělo? Skvělé, pojďme dál! Takže teď už můžeme nadšeně špendlit a stříhat, švové přídavky stačí 1 – 1,5 cm. Poznámka pod čarou – označte si přední a zadní část dílu, jinak se je potom deset minut budete snažit odlišit stejně jako já. A teď šijeme! Nejprve sešijeme nohavičky k sobě. Teď jednotlivé díly potřebujeme sešít k sobě (látky jsou lícem k sobě).

1

3

A teď přichází zlatý hřeb celého šití – vezměte všechnu krajku, co máte doma a našijte to na nohavičky rokoko-style!…

Cosplaymetr

Náročnost & Informace - 4

4

4
Reina

About Reina

Návrhářa kostýmů, lolita a Harajuku módních kousků na plný úvazek. Šije, píše povídky, kreslí komixy, cestuje po akcích a celkově se snaží o propagaci Harajuku módy.

Podobné příspěvky